Categories
Dell Windows

Dell Vostro V3500 i Speedfan 4.44 Beta (4) – szalony wiatrak został opanowany

Wreszcie! udało się opanować szalony wiatrak w laptopie Dell Vostro V3500. Domyślnie praca na tym modelu może być porównana do siedzenia przy włączonej suszarce do włosów.

W wersji Beta aplikacji  SpeedFan 4.44 został na nowo przepisany kod odpowiedzialny za współpracę w laptopami marki DELL i wreszcie działa! Po instalacji i uruchomieniu tej wersji należy uaktywnić w opcjach wsparcie dla laptopów DELL.

Uaktywnienie wsparcia dla laptopów DELL:

[EN] Configure > Options > Enable Dell support (use this function only on DELL notebooks)
[PL] Konfiguruj > Opcje > Aktywuj wsparcie dla DELL (użyj tej funkcji TYLKO z notebookami Dell)

Uruchomienie aplikacji z włączonym supportem dla laptopów DELL powoduje nastanie ciszy – wiatrak jest co prawda słyszalny ale prędkość jest jak najbardziej rozsądna, przy utrzymaniu prawidłowej temperatury pracy poszczególnych komponentów.

Firma Dell powinna się wstydzić wypuszczając tak niedopracowany sprzęt, gdzie trzeba samodzielnie kombinować aby móc w miarę komfortowo z niego korzystać.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę producenta aplikacji SpeedFan http://www.almico.com/sfbetaprogram.php (pobranie wersji beta wymaga bezpłatnego zarejestrowania). Kontrola wiatraków działa również z systemami x64. Oczywiście póki co jest to wersja beta, jednak wydaje się pracować stabilnie. Z niecierpliwością czekam na wersję full.

Categories
Windows

Asus Xonar DX – problem po instalacji SP1 do Windows 7 x64

SP1 do Windows 7 został wypuszczony już jakiś czas temu ale dopiero dziś zabrałem się za jego instalację. Instalacja przebiegła bezproblemowo, jednak zaobserwowałem dziwne anomalie związane z działaniem dźwięku (jakby były duże problemy z DPC).

Moja karta dźwiękowa Asus Xonar DX z zainstalowanymi sterownikami 7.12.8.1793 posiadającymi WHQL, instalacja na Windows 7 x64.

Włączenie przeglądarki internetowej podczas słuchania muzyki i jakiekolwiek próby przewijania zawartości stron kończyły się strasznym szarpaniem dźwięku. Tak samo w przypadku uruchomienia jakiejkolwiek gry.

Jako że wszystkie sterowniki do kart dźwiękowych Asusa są wprost wspaniałe to od razu zacząłem od przeszukiwania podobnych problemów na forum Asusa. Znalazłem kilka wątków opisujących podobne anomalie, w http://vip.asus.com/forum/view.aspx?board_id=21&model=Xonar+DX&id=20110223204159425&page=1&SLanguage=en-us wspomniano o problemach z działaniem cyfrowych podpisów sterowników.

Skróciłem trochę procedurę naprawy. W moim przypadku pomogło samo zreinstalowanie sterowników.

Szkoda że Asus nie potrafi zrobić porządku z driverami do kart Xonar, możliwości karty są super, jednak oprogramowanie woła o pomstę…

Muszę zabrać się za przesiadkę na http://brainbit.wordpress.com/

Categories
Nvidia Windows

Upgrade Geforce GTS 250 do GTX 460-1GB

Słowem wstępu

Wymieniłem mojego bardzo głośnego Geforce GTS250 na GTX 460. Wymiana na zasadzie przekładki karty – bez reinstalacji systemu. Podczas testów w 3DMark11 i 3DMark Vantage karta zaprezentowała wyniki niższe o jakieś 30% od wyników karty referencyjnej.

Moja konfiguracja:

System operacyjny: Windows 7 Ultimate x64 (instalacja sprzed roku)
Karta: MSI GTX 460 HAWK 1 GB
Procesor: Core2Duo E8200 @3,2GHz
RAM: 6GB
Płyta główna: ASUS P5K-Premium WiFi/AP Black Pearl Edition

Z pomocą przyszedł świetny programik Guru3D Driver Sweeper -> link

Procedura czyszczenia sterowników:

 1. Pobranie nowych driverów Nvidia
 2. Odinstalowanie  sterowników Nvidia poprzez “Programy i funkcje” z panelu sterowania, PhysX itd również.
 3. Czyszczenie programem Driver Sweeper:
  • Zaznaczenie komponentów NVIDIA-Display i NVIDIA PhysX
  • Klik w przycisk “Analyse
  • Zaznaczenie wszystkich znalezionych pozycji i wykonanie “Clean
  Obrazek pochodzi z http://www.guru3d.com/category/driversweeper/
 4. Restart Komputera
 5. Instalacja wcześniej pobranych driverów Nvidia

Po powyższych czynnościach karta zaczęła działać z właściwą dla siebie wydajnością.  Szkoda że samo wykonanie czystej instalacji sterowników NVidia nie rozwiązywało problemu.

 

Exit mobile version